اسکولیوزیس در کودکان و نوجوانان

 

skhwlywz_7

اسكوليوز عبارت است از انحناي غيرطبيعي ستون فقرات به يكطرف، حال آنکه در حالت طبيعي در قسمتهاي بالائي كمر ، ستون فقرات كمي به سمت عقب انحناء و در بخش هاي پائيني كمر، كمي به جلو انحنا دارد. اما وجه مشخصه این است که وقتي ستون فقرات يك نفر در حالت عادي از طرفين مشاهده شود اين انحناها ديده مي شوند؛ ولي اين انحناها در صورت مشاهده از جلو يا عقب، قابل ديدن نيستند

 • اسكوليوز Scoliosis:

 

اسكوليوز عبارت است از انحناي غيرطبيعي ستون فقرات به يكطرف، حال آنکه در حالت طبيعي در قسمتهاي بالائي كمر ، ستون فقرات كمي به سمت عقب انحناء و در بخش هاي پائيني كمر، كمي به جلو انحنا دارد. اما وجه مشخصه این است که وقتي ستون فقرات يك نفر در حالت عادي از طرفين مشاهده شود اين انحناها ديده مي شوند؛ ولي اين انحناها در صورت مشاهده از جلو يا عقب، قابل ديدن نيستند.

حال انکه در فرد مبتلا به اسكوليوز وقتي از جلو يا عقب به ستون فقرات نگاه كنيد، انحنا ی کمر به طرفين را مي بينيد علت اين تغيير شكل ستون فقرات مي تواند ناشی از :

 • تغييرات ساختماني مثل تغيير دائمي استخوانهاي ستون مهره ها
 • تغييرات بافت هاي اطراف آنها
 • انقباض و گرفتگي موقت عضلات مجاور ستون مهره ها باشد.

 

در دوران نوجواني معمولاً اسكوليوز شروع مي شود و در دختران ۶/۳ برابر پسران است. افراد مبتلا انحناي بسيار شديديعني بيش از ۴۰ درجه نياز به عمل جراحي پيدا مي كنند.

بيشتر انحناها در معاينات دوره اي و يا اينكه در فصل تابستان و هنگام شنا، و توسط والدين شناسایی می شوند. با انجام معاينات ارتوپدي دقيق و عكسبرداري با اشعه X تشخيص قطعي و تعيين نوع اسكوليوز حاصل مي شود.

اسكوليوز انواع مختلفي دارد . اسكوليوزايديوپاتيك شايع ترين و مهم ترين نوع آن است كه دليل ان ناشناخته است، دربارۀ علل اسكوليوز البته نظريات مختلفي وجود دارد ؛

 

 • اسكوليوزايديوپاتيك وعلائم ان :

 

skhwlywz_4

 

اثبات وجود ژنهاي خاصي در مورد اسكوليوزايديوپاتيك، شروع ان در دوران كودكي يا نوجواني مي باشد و به صورت پيشرونده تا هنگام توقف رشد استخواني ادامه مي يابد، بنابراين هر چه شروع بيماري زودتر باشد نتيجه آن بدتر است.

تنها علامت بيماري در كودكان تغيير شكل ستون فقرات است

درد هم در بالغيني كه براي مدت طولاني دچار اين تغيير شكل بوده اند ممكن است ايجاد شود.

 

 • انواع ديگر اسكوليوز عبارت است از:

 

 • اسكوليوز نوزادي خودبخود بهبود می يابد و يا اينكه پيشرفت می كند. ودر سال اول تولد ديده مي شود
 • اسكوليوز عصبي- عضلاني :علت ان اختلال عملكرد عصب يا عضله بوده و اغلب اين بيماران دچار بيماري هاي ديگري مثل فلج مغزي هم هستند.
 • *اسكوليوز به دنبال پوكي استخوان
 • *اسكوليوز یاكج شدن ستون فقرات که به صورت جبراني بر اثر انحراف لگن ایجاد مي شود تا فرد بتواند به صورت صاف و عمودي بايستد

 

 • درمان:

skhwlywz_6

 

براي درمان مواردي كه يك علت زمينه اي سبب ايجاد اسكوليوز شده است لازم است ابتدا علت زمينه اي برطرف شود

در اسكوليوزايديوپاتيك روش هاي درماني خاصي وجود دارد.

درمان بيماري بر اساس محل انحناء و سن بيمار تعيين مي شود. هر چه انحناء و محل ان بالاتر و هر چه سن شروع ضايعه پائين تر باشد، نتيجه بدتري به دنبال خواهد داشت.

در مواردي به درمان خاصي نياز نيست. فقط بايد بيمار به طور منظم هر ۶ ماه يك بار مورد معاينه قرار گيرد،

در نوجواناني كه استخوان هايشان هنوز به طور كامل رشد نكرده است وانحناي ستون فقرات آنها

زياد نيست استفاده از بريس (Brace) که وسيله اي شبيه به كمربند است وجلوي پيشرفت انحناء را مي گيرد و تا حدي هم آن را تصحيح مي كند.توصيه مي شود

 

فیزیوتراپی:

 

در موارد خفیف تا متوسط با فیزیوتراپی قابل درمان می باشد که با استفاده از منوال تراپی و تمرین درمانی و همچنین اعمالی چون کشش ستون فقرات و… درمان صورت می گیرد.

 

اسکولیوزیس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Follow by Email
Instagram
SOCIALICON