کینزیوتیپینگ

 

kinesiotape 

 

وب سایت فیزیوتراپی اصفهان : امروزه قهرمانان ورزشی را می بینید که بر بدن های خود چسب هایی با رنگ های مختلف چسبانیده اند. این نوارهای کشی که با عنوان کینزیوتیپ شناخته می شوند یک نوار پارچه ایی همراه با چسب اکرلیک است که به منظور پیشگیری و درمان آسیب های ورزشی و اختلالات فیزیکی گوناگون مورد استفاده قرار می گیرند.

با استفاده از این چسب ها، بسته به نظر درمانگر می توان حرکت عضله ای را تسهیل و یا مهار نمود و همچنین باعث سهولت حرکت در یک مفصل و یا جلوگیری از حرکتی خاص در مفصل گردید که هدف از این کارها حمایت از بافت و یا اندام آسیب دیده می باشد.

همچنین با تحریک و کشش پوست به خون اجازه می دهد تا جریان بیشتری پیدا کرده و به این شکل توانایی بدن در پاک سازی مایع لنفاوی افزایش یافته و التهابات با سرعت بیشتری التیام می یابند.

در کل هدف از بستن این چسب ها تخلیه کردن، محافظت و حمایت از آسیب دیدگی های خاص، اصلاح حرکت وجلوگیری از بروز آسیب های بعدی است.

 

 • تیپینگ دارای اهداف درمانی متعددیSports-Elastic-Kinesiology-Tape
  است:
 • محفاظت از عضو آسیب دیده
 • پیشگیری از بروز آسیب های ورزشی
 • محدود ساختن حرکات غیرطبیعی و نامناسب در مفاصل
 • اجازه انجام حرکات در دامنه کنترل شده و بدون درد با رعایت اصول بیومکانیکی اندام و عضو مبتلا
 • بازگشت سریع ورزشکار به فعالیت ورزشی

 

 • استفاده از تکنیک های بانداژ و تیپینگ دارای اثرات درمانی متعددی است . از جمله این اثرات می توان موارد زیر را بر شمرد:

 

 • افزایش جریان خون موضعی Increase Local Circulation
 • کنترل تورم Edema Control
 • کاهش درد Pain Relief
 • کمک به ترمیم و پیشگیری از افزایش شدت ضایعه

 

 • در ذیل برخی از سوالات رایج در مورد کینزوتیپینگ شرح داده شده است:

 

 • نوار کنزیو تیپ چیست؟

وب سایت فیزیوتراپی اصفهان : نوار کنزیو تیپ که معمولا” کنیزیو یا کینزیو تیپ هم تلفظ می شود یک نوار کششی و ارتجاعی است که قابلیت کشیدگی بالایی دارد و می تواند برای درمان و همچنین اصلاح عملکرد مورد استفاده قرار گیرد. کنزیو تیپ از پوشش کتانی که بر روی فیبرهای کششی قرار دارد، ساخته شده است و از حالت کشسانی پوست تقلید شده است.

برای اولین بار در سال ۱۹۷۰ دکتر کنزوکیس نوار کنزیوتیپ را روانه بازار کرد زیرا او از نوارهایی که در آن زمان رایج بودند، هیچ گونه رضایتی نداشت.

 • نوار کنزیو تیپ چه مزایای عملکردی دارد؟

این نوار بازخوردهای حس حرکتی را مهیا می سازد که با فعال سازی پاسخ های عصبی عضلانی باعث فعال شدن عضلات می شود به طوری که شما به هیچ وجه احساس درد یا ناراحتی نخواهید کرد و در فعالیت های ورزشی به انقباض و استقامت عضلات کمک خواهد کرد.

 • چگونه نوار کشی کنزیو تیپ به ترمیم جراحت کمک می کند؟

نوار کنزیو تیپ می تواند به حرکت مایعات زیر پوستی کمک کند. زیرا خاصیت کششی آن پوست را بالا می آورد که باعث افزایش فضای زیر پوستی برای عبور مایع لنفی می شود. سیتم لنفاوی یک سیستم نظامند کلی در بدن است که به حرکت مایعات در داخل و خارج از ناحیه کمک می کند. سیتم لنفاوی در زیر پوست قرار دارد بنابراین هنگامی که شما نوار را روی پوست خود قرار می دهید به شما در پاک سازی کل ناحیه متورم شده کمک می کند. افزایش عبور و حرکت مایع لنفی به التیام بافت هایی که دچار جراحت هستند کمک می کند.

شما می توانید به هنگام دوش گرفتن و حتی حین خواب از این نوار استفاده کنید به طوری که برای شما درمان را فراهم خواهد کرد.

 • چه زمانی می توان کنزیو تیپ را به عنوان درمان در نظر بگیریم؟

شما می توانید بلافاصله بعد از احساس درد از این نوار استفاده کنید. درد صدای بدن است و به مغز شما خبر می دهد تا از خود حفاظت کنید و فورا” فرایند درمان را شروع کند. بنابراین استفاده از نوار کنزیو تیپ می تواند شدت التهاب آسیب را کاهش دهد. این نوار کشی را می توان قبل از استفاده از مرحله یخ درمانی در روند درمان آسیب بکار برد. اگر قبل از گذاشتن نوار کنزیو تیپ از یخ استفاده کنید قدرت چسبندگی نوار روی پوست کم خواهد شد و در نتیجه تأثیر عمل آن نیز کاهش پیدا خواهد کرد زیرا چسب نوار برای فعال شدن به گرما نیاز دارد.

 • در کجا و چگونه باید از این نوار استفاده کرد؟

هر جا که بدن موی کمتری داشته باشد و بتواند به پوست بچسبد. برای استفاده از نوار، بهترین شیوه مراجعه به متخصصان فیزیوتراپیست است که در استفاده از نوارهای طبی آموزش دیده اند. یک حلقه نوار استاندارد بنا به شرایط و ویژگی های جسمی مراجعین بریده می شود. همچنین نمونه های از پیش بریده شده ای برای قسمت های مخصوصی از بدن وجود دارد. البته شما می توانید آن را خریداری کنید و مطابق با دستورالعمل موجود در محصول بدون کمک متخصصان هم از آن استفاده کنید.

Kinesio+Tape

 

مطالب مرتبط

شاک ویوخار پاشنهکمر دردلیزر درمانی 

کلمات کلیدی مرتبط

آموزش کینزیو تیپ مچ دست

نحوه زدن چسب تیپ

آموزش کینزیو تیپ ران

قیمت چسب تیپینگ

قیمت چسب کینزیو تیپ

آموزش اصول بستن نوار چسب روی عضلات ورزشکاران

آموزش کینزیو تیپ مچ پا

روش بستن چسب کینزیو برای زانو

Follow by Email
Instagram
SOCIALICON